» Erhan Yavuz

Adı : Erhan
Soyadı : Yavuz
Doğum Yeri : Adapazarı / Akyazı
Doğum Tarihi : 1980
Kazanma Yüzdesi : %11 ( Son Güncelleme : 2013-06-21 )
İkiliye Girme Yüzdesi : %- ( Son Güncelleme : 2013-06-21 )

 

Hakkında yeterli bilgi bulunmayan jokeylerin dökümanlarını gönderin yayınlayalım. info @ jokeyler.com ya da iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Adı : Erhan
Soyadı : Yavuz
Doğum Yeri : Adapazarı / Akyazı
Doğum Tarihi : 1980
Kazanma Yüzdesi : %11( Son Güncelleme : 2013 )

Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı jokeylerden biri olan Erhan Yavuz 14 Mayıs 1980 tarihinde dünyaya gelmiştir. 3 kardeşin en küçüğü olan Erhan’ın annesi ev hanımı babası ise at yetiştiricisidir. İlk ve orta okul eğitimini Düzce’de tamamlayan Erhan daha sonra İstanbul’a gelip Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezi’nde jokeylik eğitimi almıştır.

1992’de lisans alarak 1994 senesinde biniciliğe başlayan Erhan ilk koşusunu 1995 senesinde Albayım adlı at ile kazanmıştır. Ayrıca Erhan Yavuz’un enternasyonel olarak Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlık koşularında birincilikleri vardır.

Bugüne kadar 16.000 yarıştan, 1600 birincilik, 1400 ikincilik, 1200 üçüncülük , 1200 dördüncülük elde etmiştir... Ayrıca, Okçuluk sporuyla yakından ilgilenmektedir.Evli ve 2 erkek çocuğu babası olan Erhan dünyanın tek Fair Play Ödüllü jokeyidir.Kazandığı Önemli Koşular;
Adnan Menderes Koşusu
Ankara Koşusu
Başbakanlık Koşusu
Cumurbaşkanlığı Koşusu
Dişi Tay Deneme Koşusu
Kısrak Koşusu


Ayrıca Erhan Yavuz;
Fatih Koşusu
Fetih Koşusu
Yavuz Sultan Selim Koşusu
Marmara Koşusu
Rumeli Hisarı Koşusu
İstanbul BBB Koşusu
Sakarya Koşusu
Topkapı Koşusu
Sultan Suyu Tarım İşletmesi Koşusu
23 Nisan Koşusu
Avrupa Birliği Bakanlığı Koşusu
Yüksek Komiserler Kurulu Koşusu
Ankara BBB Koşusu
Kurtuluş Koşusu
Adana Koşusu

Ve daha yüzlerce koşuyu birinci olarak tamamlamıştır...

Kaynak:erhanyavuz.net

Jokey Erhan Yavuz kendinden bir röportajında şöyle bahsediyor;

1980 Adapazarı Akyazı doğumluyum. İki erkek evladım var. İlkokulu bitirir bitirmez babam beni bir jokeye teslim etti. Babam, babası izin vermediği için profesyonel jokey olamamış ama amatör olarak hep içindeymiş…  Zor meslek… Çok fazla detayı var. Maddi imkânsızlıklarla başlanıyor. Bizim dönemimizde çok daha zordu. Senelerce 10 metrekare ahırda bakıcılarla birlikte 6-7 kişi kaldık.

Kaç yarış koştun bugüne kadar, kaçı birincilikle bitti?

11 bin yarışta 1475 birinciliğim, 1366 ikinciliğim, 1259 üçüncülüğüm var. Yüzde 11 birincilik ihtimali demek.  At yarışı dünyasında şike, mafya var mı? “Atla gel Şaban” diye bir film vardı. O zamanlardan bir soru bu. 20 yıldır jokeyim, hiçbir mafyadan “Yarışı kaybet” gibi bir teklif almadım. Suudi Arabistan’da bahis yoktur, orayı da gördüm mesela. Ama dünyanın en temiz atçılığı Türkiye’de. Bir jokeyin şike yapması 1 yıl cezadan başlayıp lisansının alınmasına kadar gider. Elazığ yarışlarında böyle bir şey tespit edildi ama davası sürüyor. İspatlı şike olayı yok. Ama çok yarış koşuyor atlar. Dünyada ömrü boyunca koştuğu yarışı at bizde 2 yılda koşuyor. Koşu arasının en az 21 gün olması lazım. 

Peki ya doping?

Yarışa gitmeden önce verdiğin bir aspirin bile dopinge giriyor. Vitamin, kalp destekleyiciler, hepsi… Her koşudan sonra bazen tabelaya girenler, bazen tamamı teste tabii tutuluyor. Önceden bildirilirse sorun yok

2011’de kazandığın Dünya Fair-Play Ödülü’nü anlatırmısın?

Eskişehirli’ye biniyordum. Favori at Gelibolu, Halis Karataş’laydı. Genelde favori atlara biner Karataş, hep rakibimdir. O gün taktik yaptım, önünde değil arkasında kalıp, gözlemleyip son anda geçeyimdedim. Hep tersi olurdu. 1600 virajını dönerken Halis’in oturup kalktığını gördüm. Atı da yalpalamaya başladı. Yaklaştım. Kantarma kayışı kopmuş. Arabanın viraja direksiyon kontrolü olmadan girdiğini düşün. Tutabileceğim uzunluktaydı kayış. İyice yanaştımve sarkarak yakaladım. At o garip hareketlerimi teşvik gibi algıladığı için daha da hızlandı. Kayışı verdimve ayrıldım. Halis birinci oldu, ben dördüncü… 

Jokeyler hep zengin bilinir…

10-15’i iyi para kazanır, yüzü evinin kirasını ödeyemez. Masrafı çok. 2003’e kadar vergidenmuaftık. 6 yıl, geriye dönük vergi ödemek zorunda kaldım. İkramiyenin yüzde 8’i bizim. En düşük 20 binlik yarışta mesela elime 1600 lira geçiyor. Menajer, yol vs. çıkınca para kalmıyor.

Kaynak: Nazenin Tokuş / HT PAZAR

Jokeye Oy Verin

38 Ortalama: 9.0/10 (88 oy)